Interest Groups

Note: Some groups (underlined) have a separate page showing further details of their activity. Please click on the group name to see these details.

Contact details for the group leaders can be found on the list supplied with your annual membership card or by contacting our Interest Group Co-Ordinator (see contacts page).

Group NameMeeting DayConvenor
AllotmentJohn Hawker
AllsortsKaren Denman
Afternoon Tea GroupHelen Beck
Ambling GroupThird Monday To be advised
Art AppreciationFourth Wednesday at Gillian Norman
Book CircleSecond Tuesday Reg Worrell
Buss Pass GroupAnn Pledge
CribbageFirst Monday Ray Ruff
Crochet 1 Third Tuesday
Fourth Wednesday
Janet Goodchild
CrosswordAlternate ThursdaysJohn Smith
DartsFourth Tuesday Rudi Liney
Digital PhotographySecond TuesdayMelvyn Cole
EmbroideryFourth TuesdayCarol Bourne
Family HistorySecond Monday
Fourth Monday
Christine Haynes
Film ClubAs notified.Roger Gardner
Flower ArrangersThird TuesdayChristine Foster
FrenchSecond Wednesday
Fourth Wednesday
Mary Adams
GermanJohn Smith
Historic Homes & GardensAs arrangedValerie Marianni
Gillian Norman
HistoryJane Gardner
Italian ConversationFirst and third ThursdayCharmian Lawrence
Italian for BeginnersAnn Rabitt
Jazz AppreciationFirst WednesdayBrian Collins
KurlingGeoff Hooker
LatinFirst & Third MondayJohn Hawker
Line DancingAs NotifiedAnn & Ray Ruff
Mah JonggFourth ThursdayCatherine Aylen
Helen Duncan
MindfulnessPauline Hawker
Mindfullness 2Mary Nisbet
Mini AlbumsFrist FridaySusan Hocking
Natural History of WealdJohn Vale-Taylor
Melvyn Cole
Needles & NatterKathleen Gordon
Paint & Natter 1 First & third Friday Judy Cuthbert
Paint & Natter 2 First & third TuesdaySarah Thorpe
Painting For FunSeveral groupsJanet Richardson
PhilosophyFourth MondayRoger Gardner
Play ReadingThird TuesdayDerek Holweg
Poetry ReadingThird WednesdayHilary Smith
Quilting / PatchworkJanet Goodchild
Quilting / PatchworkSusan Hocking
Quilting / PatchworkElizabeth Johnson
Quilting / PatchworkAnne Tyson
Rambling 3-6 milesFourth MondayPauline Hawker
Rambling 6-8 milesFirst WednesdayRichard Aylen
Science & TechnologyThird TuesdayJohn Redmond
ScrabbleFourth FridaySylvia Russell
Social WineFourth TuesdayKathleen Gordon
Social Wine 2Valerie Marianni
SpanishThursdays as arrangedSally Sturcke
Sugarcraft 1First & Second MondayVickie Beadell
Sugarcraft 2Anne Pledge
Sunday GroupTo be advised
Table TennisAlan Gaukroger
Ten Pin BowlingSecond WednesdayJohn Redmond
Theatre GroupAs advertisedBev Hougham
UkuleleThird Wednesday
Second Monday
Brian Collins
Ukulele BeginnersWilliam Lobben
WatercoloursWendy Parrett
Wine TastingMaureen Redmond
Wine Enjoyment x 2Fourth TuesdayJohn Cuthbert
WoodcarvingFirst & third MondayJohn Redmond